Bezpečnostní dveře

Vchodové bezpečnostní dveře jsou reprezentační vstupní branou do vašeho soukromého království. Jsou elegantní a přitom zároveň chrání! Bezpečnostní dveře jsou zároveň jedním z nejdůležitějších prvku ochrany našich domovů.

Bezpečnostní dveře a jejich dělení

Bezpečnostní dveře se dělí podle jednotlivých bezpečnostních tříd a doplňkových bezpečnostních prvků. Podle platné evropské normy jsou bezpečnostní dveře rozděleny do několika bezpečnostních tříd. V hodnocení platí čím je číslo vyšší, tím lepší stupeň ochrany dveře poskytují.

 

BEZPEČNOSTNÍ DVEŘE ADOR BEZPEČNOSTNÍ DVEŘE GERBRICH BEZPEČNOSTNÍ DVEŘE VRÁNA

Vstupní dveře bytové Ador

BEZPEČNOSTNÍ DVEŘE GERBRICH

Vstupní dveře bytové Vrána

BEZPEČNOSTNÍ DVEŘE SAPELI BEZPEČNOSTNÍ DVEŘE MASONITE  

BEZPEČNOSTNÍ DVEŘE SAPELI

BEZPEČNOSTNÍ DVEŘE SAPELI

BEZPEČNOSTNÍ DVEŘE SAPELI

Vstupní dveře bytové Masonite

 

Na co si dát pozor při výběru bezpečnostních dveří

Základní charakteristikou bezpečnostních dveří je zařazení do bezpečnostní třídy. Proto se při jejich výběru vyplatí obrátit na odborníky a ptát se na stupeň zabezpečení dle normy ENV 1627. Bezpečnostní třída definuje stupeň odolnosti dveří proti násilným pokusům vniknutí. Bezpečnostní třídy se dělí podle použitých nástrojů a času potřebného k překonání zábrany. Klasifikováno je šest tříd, přičemž platí, že čím je číslo vyšší, tím vyšší stupeň ochrany dveře poskytují. Bezpečnostní dveře 2. a 3. třídy představují dveře schopné velmi dobře ochránit soukromý majetek. Bezpečnostní dveře ve 4. třídě se používají především v archivech a bankách. Dveře v  5. a 6. třídě svým charakterem spadají spíše do skupiny trezorových dveří, které se používají na muniční sklady, pro armádní účely apod.

Jednoznačně s certifikátem

Zabezpečovací prvky určují, jaké „namáhání“ bezpečnostní dveře vydrží, tak také výši pojistného a míru pojistného plnění. Proto je dobré zjistit si informace o potřebné míře zabezpečení domu nebo bytu ve vztahu k pojistným podmínkám. Pokud nedodržíte bezpečnostní třídu vyžadovanou konkrétní pojišťovnou, pojišťovna vám v případě vloupání nemusí poskytnout plnou náhradu. Přestože každá pojišťovna požaduje jiný stupeň zabezpečení při určování výše pojistky a hodnoty pojištěných věcí, všechny pojišťovny požadují dveře certifikované. Certifikace výrobku pro vás znamená záruku splnění všech vlastností výrobku, které byly u vzorového kusu prověřeny fyzickými zkouškami. Při nákupu bezpečnostních dveří musíte obdržet platné certifikáty.

Bezpečnostní prvky a spolehlivé fungování dveří

Bezpečnostní dveře musí být funkční, účinné, vyrobené z prověřených materiálů s dlouhou životností. Odolnost, tedy bezpečnostní třída, vychází z konstrukčního know-how výrobce, kvality použitých materiálů a výrobního procesu. Základ bezpečnostních dveří by měl tvořit pevný rám z tvrdého dřeva nebo kovu s bezpečnostní výplní z různých materiálů v závislosti  na konkrétním výrobci. Kvalitní konstrukce v kombinaci s aktivními a pasivními čepy tvoří štít proti násilnému vniknutí. Čepy (někteří výrobci je nazývají trny nebo body) zabraňují vysazení dveří ze závěsů, vypáčení a vytlačení ze zárubně. Záleží také na jejich umístění, nejvhodnější je umístění těsně pod nadpražím a těsně nad podlahou. Pasivní čepy jsou umístěné na pantové straně. Jsou nepohyblivé a zabraňují vysazení dveří už při pouhém zavření. Naopak aktivní čepy jsou vysouvatelné a ovládají se otočením klíče. Také závěsy musí být v souladu s bezpečnostními parametry, pro bezpečnostní dveře se používají bezpečnostní závěsy se zesíleným hřbetem proti vysazení.

Nezapomeňte na bezpečnostní zárubně, kování a kvalitní zámkovou vložku

Bezpečnostní dveře obvykle samy o sobě nestačí. Je mnohem lepší ochranu pojmout komplexně  a zároveň investovat i do bezpečnostních zárubní. V každém případě, pokud jsou bezpečnostní dveře osazeny do stávající kovové zárubně, nutností je provést určitá opatření jako například zabetonování do stěn a podlahy dle platných předpisů. Nutná je také kontrola rovinnosti a pevnosti stávajících zárubní a závěsů, což by měl posoudit odborník. Bezpečnostní dveře 3. třídy jsou již většinou dodávány v kompletu se speciální bezpečnostní zárubní.
Také zámková vložka by měla splňovat bezpečnostní kritéria. Lidé často chybují, když pořizují k novým bezpečnostním dveřím levné zámkové vložky. Volbu je nutné přizpůsobit bezpečnostní třídě vybraných dveří - zvolit si stejnou nebo ještě lépe vyšší bezpečnostní třídu deklarovanou u bezpečnostních dveří. Ideální je kombinace s bezpečnostním kováním s překrytím zámkové vložky. Překrytí chrání zámkovou vložku proti odvrtání a vylomení.  Navíc doporučuji přidat i další zabezpečovací doplňky, například panoramatické kukátko a řetízek.

Protipožární úprava působí jako bariéra šíření požáru

Bezpečnostní dveře se vyrábějí také v kombinaci s protipožárním provedením. Mohou tedy disponovat protipožární odolností, kterou zajišťuje jak speciální protipožární výplň, tak protipožární páska.

Moderní bezpečnostní dveře musí splňovat nejpřísnější technická kritéria a navíc mohou být i vkusnou součástí interiéru. Je možné vzhledově je sladit s ostatními interiérovými dveřmi v bytě nebo domě.  Co se týče montáže certifikovaných bezpečnostních dveří, ideálně by ji měl provádět výrobce nebo certifikované montážní firmy.